Požar. Ovih dana smo svedoci ekstremnih temperatura. Visoke temperature povećavaju rizik od požara. S tim u vezi nameće nam se tema Plana zaštite od požara.


Plan zaštite od požara je dokument koji ima za cilj prevenciju, pripremu i reagovanje u slučaju požara radi zaštite ljudi, imovine i životne sredine.


Kako član 82. Zakona o zaštiti od požara predviđa, prekršaji pravnog lica kažnjavaju se novčanom kaznom od 300.000 dinara do 1.000.000 dinara, jedan od tih prekršaja je i ne donošenje Plana zaštite od požara. Nadzor nad izvršavanjem odredaba Zakona o zaštiti od požara i propisa donesenih na osnovu njega vrši Ministarstvo preko inspektora.


Kako član 3. Zakona o zaštiti od požara glasi - Subjekti zaštite od požara su državni organi, organi autonomne pokrajine, organi jedinica lokalne samouprave, privredna društva, druga pravna i fizička lica.

Ministarstvo vrši kategorizaciju objekata, delatnosti i zemljišta prema ugroženosti od požara u zavisnosti od tehnološkog procesa koji se u njima odvija; vrste i količine materijala koji se proizvodi, prerađuje ili skladišti; vrste materijala upotrebljenog za izgradnju objekta; značaja i veličine objekta i vrste biljnog pokrivača.
Ministarstvo unutrašnjih poslova donosi rešenje o kategorizaciji i iz toga proističu obaveze poslodavca odnosno pravnog lica.

 

  • I kategorija ugroženosti od požara - visok rizik od izbijanja požara
  • II kategorija ugroženosti od požara – povećan rizik od izbijanja požara
  • III kategorija ugroženosti od požara – izvesni rizik od izbijanja požara


Vlasnik odnosno korisnik objekta ili zemljišta u zavisnosti od kategorije ugroženosti od požara ima obavezu da:


I kategorija - organizuje sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara, obezbedi tehnički opremljenu i obučenu vatrogasnu jedinicu sa potrebnim brojem vatrogasaca i obezbedi adekvatnu opremu i uređaje za gašenje požara.
II kategorija - organizuje sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara i stalno dežurstvo sa potrebnim brojem lica stručno osposobljenih za sprovođenje mera zaštite od požara i obezbedi adekvatnu opremu i uređaje za gašenje požara.
III kategorija - organizuje sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara sa potrebnim brojem lica stručno osposobljenih za sprovođenje mera zaštite od požara i obezbedi adekvatnu opremu i uređaje za gašenje požara.


Subjekti I i II kategorije ugroženosti od požara su u obavezi da donesu Plan zaštite od požara koji sadrži naročito:

  1. prikaz postojećeg stanja zaštite od požara;
  2. procenu ugroženosti od požara;
  3. organizaciju zaštite od požara;
  4. predlog tehničkih i organizacionih mera za otklanjanje nedostataka i unapređenje stanja zaštite od požara;
  5. proračun potrebnih finansijskih sredstava;
  6. propisane proračunske i grafičke priloge;
  7. proračun maksimalnog broja ljudi koji se mogu bezbedno evakuisati iz objekta.


Faze izrade Plan zaštite od požara generalno obuhvataju identifikaciju potencijalnih opasnosti i procenu rizika od požara kao i razvoj strategija i procedura za prevenciju, detekciju i gašenja požara. Takođe i organizaciju timova i resursa, redovno održavanje opreme, sistema zaštite od požara i ažuriranje plana u skladu sa promenama u radnom okruženju.


U skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama za Rešenje koje se donosi po zahtevu za davanje saglasnosti na Plan zaštite od požara nadoknade su sledeće:

  • za objekte bruto površine do 150m2 – 11.440,00 RSD
  • za objekte bruto površine od 150m2 do 1000 m2 – 24.160,00 RSD
  • za objekte bruto površine Od 1000m2 do 5000m2 – 48.320,00 RSD
  • za objekte bruto površine preko 5000m2 – 91.550,00 RSD


Ono što je sigurno  angažovanjem agencije za izradu Plan zaštite od požara pored efikasnije i brže izrade plana i samog znanja i iskustva stručnjaka, prilagođenost propisima (aktuelne zakonske regulative i zahtevi) koje prate agencije obezbeđuju da Plan zaštite od požara bude u skladu sa normama.
Izvođenje opšte i posebne obuke iz oblasti zaštite od požara predstavlja ključnu uslugu koju pružaju agencije zaštite od požara. Osnovna obuka iz oblasti zaštite od požara organizuje se za sve zaposlene odmah po stupanju na rad, a najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na rad. Edukovani zaposleni će biti sposobni da prepoznaju opasnosti i pravilno reaguju, smanjujući rizik od požara.


*** Privredno društvo odnosno drugo pravno ili fizičko lice, koje je vlasnik odnosno korisnik poslovnih, industrijskih i objekata javne namene i slobodnostojećih garaža, a koji nisu u obavezi da imaju Plan zaštite od požara, kao objekata u trećoj kategoriji ugroženosti od požara, i stambene zgrade donose Pravila zaštite od požara u skladu sa članom 28. Zakona o zaštiti od požara.